Akut pankreatit neden olur? Akut pankretit bir çok nedenden kaynaklanır. Bunlar arasında en sık görüleni safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesinde bulunan özellikle küçük taşlar, kesenin kasılması ile birlikte ana safra kanalına doğru ilerleyebilir. Safra taşı, ana safra kanalını tıkayarak, tıkanma sarılığı denen duruma yol açabilir. Bu safra kesesi taşlarında en çok korkulan durumlardan biridir.

Bu taşların neden olduğu ve daha sıkıntılı olan bir başka durum ise akut pankreatittir.  Safra kanalına düşen taş, kanal çıkışını tıkayarak safranın bağırsağa akmasına engel olur. Safra kanalında meydana gelen tıkanıklık, pankreas kanalında da değişik derecelerde tıkanıklık ve basınç artışına neden olur. Pankreas kanalındaki tıkanıklık ya da basınç artışı, pankreas içinde bulunan ve dokuları parçalama özelliği olan enzimlerin kanaldan çevreye sızmasına neden olur. Kanaldan sızarak aktif hale geçen enzimler, çevredeki sağlıklı dokuları parçalamaya başlar. Bu akut pankreatit adı verilen duruma yol açar.

Akut pankreatitin safra taşından sonra ikinci sırada gelen bir başka nedeni ise aşırı alkol kullanımıdır. Alkol de yukarıda anlatılana benzer bir şekilde pankreasta bir yangı başlatır.

Safra taşı ve alkol dışında, çocuklarda kabakulak, erişkinlerde hiperlipidemi (kan yağlarının yüksekliği), pankraeas kanal darlığı, pankreasın doğuştan olan bozuklukları, pankreas yaralanmaları ve hamilelik de akut pankreatit nedeni olabilmektedir. Bazen hiçbir neden olmadan da akut pankreatit görülebilir.

Yorum yapın